SEAA

SEAA Society for East Asian Archaeology

 

June 3, 2008 Tuesday Morning

up

 

 

OPENING CEREMONY
Room: C
9:00–9:30 Welcoming Speeches

Plenary Sessions: Chinese Archaeology

9:30 Xing Gao–New Advances in Paleoanthropological and Paleolithic Archaeological Research in China
10:00 Jianjun Mei–Early Bronze Metallurgy in China: Some Challenging Issues in Current Studies
10:30 Wei WANG–New Trends and Developments in the Research on the Origins of Chinese Civilizations
11:00 Jing Yuan–The Status of Chinese Zooarchaeology
11:30 Zhijun Zhao–The Eastward Spread of Wheat into China –New Data from Archaeobotanical Studies
 

LUNCH BREAK
12:00PM–1:00PM,
Prime Hotel, Buffet

 

June 3, 2008 Tuesday Afternoon

up

 

 

[1] SYMPOSIUM ■ NEW INSIGHTS INTO THE ARCHAEOLOGY OF THE CHINESE BRONZE AGE
Room: A2814
Time: 1:30 PM–4:30PM
Organizers: Lothar von FALKENHAUSEN and HONG Xu

Participants:

1:30 Lothar von Falkenhausen–Introductory Remarks
1:45 Jessica Mary Rawson–Interactions between China and Inner Asia 950–650 BC
2:00 Xiangming Dai–Settlement Patterns from the Neolithic to the Early Bronze Age: A Comparison between the Yuanqu and Yuncheng Basin
2:15 Jianye Han–Cultures in Xinjiang from the Bronze Age to the Early Iron Age
2:30 Kanegae Kenji, Daisuke Tokudome–A Preliminary Study of the Color Variation of Pottery of the Early Bronze Age in China: The Case Study of Pots Excavated at the Erlitou Site
2:45 Osamu Kikawada, Daisuke Tokudome–The Emergence and Meanings of "Huaxia State Complex": The Chinese Social Structure of the So-called "Xia, Shang, Zhou" Period
3:00 Feng Li, Zhonghe Liang–Explaining Guicheng: Socioeconomic Structure of a Bronze-Age Society in the Multicultural Environment on the South Shore of the Bohai Sea
3:15 Yung-ti Li–The Missing Link? Long-Distance Trade and Exchange in Early Bronze Age China
3:30 Takafumi Niwa–The Appearance and Development of the Lostwax Technique in Ancient East Asia
3:45 Yihui Qian–Lithic Research and Rethinking the “Chinese Bronze Age”
4:00 Zhouyong Sun–Social Status of Craftsmen Baigong in the Western Zhou Dynasty (1046–771 BC), China: An Archaeological Perspective
4:15 DISCUSSION

 

[2] SYMPOSIUM ■ COMPARATIVE STUDY OF EARLY COMPLEX SOCIETIES IN EAST ASIA AND THE WORLD
Room: A2815
Time: 1:30 PM–5:00 PM
Organizers: LI Liu and Xingcan CHEN

Participants:

1:30 Ofer Bar-Yosef–Emerging Complexity: From Foragers to Farmers in the Yangtze River Valley
1:45 Alison Betts–External Influences on the Bronze Age of the Zhunge’er Basin, Xinjiang
2:00 Roy L. Carlson–Northeast Asia and the Northwest Coast of North America
2:15 Judith Field–Identifying Function and Use of Grinding Stones from Archaeological Sites: Recent Studies from Australia and China
2:30 Hitomi Hongo, Anezaki Tomoko–The Process of Pig Domestication in Southwest Asia and its Relevance to Understanding the Process in East Asia
2:45 Gyoung-Ah Lee–Spatial Patterns of Plant Use in the Yiluo Valley, North China
3:00 Li Liu–The Function of Grinding Stone and the Emergence of Sedentism in East Asia: A Comparative Approach
3:15 Xiaoli Qin–The Basic Research of Bracelets
3:30 Tao Wang, Chaohong Zhao, Xiaohu Zhang, Tianxing Cui, Jincheng Yu–The Transition from the Paleolithic to the Neolithic in North China: A Focus on Early Pottery
3:45 Walburgamaria Wiesheu–Considerations about the Nature of the Early State in China
4:00 Liye Xie, Xingcan Chen, Xing Gao, Fuyou Chen, Yongqiang Li–Identifying Late Neolithic to Early Bronze Age Stone Spade Blank Thinning Strategies at the Huizui Site, Henan Province, China
4:15 Hsiao-chun Hung–Were there Itinerant Jade Craftsmen in Southeast Asian Prehistory?
4:30 Qing Wang–The Excavation of Nanheya Village, Dongying City, Shandong Province, and the Significance of Sea-salt Production in the Shang-Zhou Periods
4:45 DISCUSSANT: Henry Tutwiler Wright III

 

[3] SYMPOSIUM ■ PREHISTORIC LANDSCAPE SHIFTS IN THE EAST ASIAN INLAND SEAS
Room: C
Time: 1:30 PM–4:45 PM
Organizers: Junzo UCHIYAMA, Hideyuki ONISHI, Ilona BAUSCH

Participants:

1:30 Leo Aoi Hosoya–Plant food subsistence strategy and the ‘routine-scape’in Japanese and Chinese prehistory
1:45 Shinji Ito–Cultural landscape shift of Prehistoric Okinawa Islands: Case study of Izena Island group
2:00 Jongil Kim–Topophilia with Life and Death: the Formation of Agricultural Landscape in the Korean Bronze Age
2:15 Sangtaek Lim–Landscape Change and Settlement Reorganization during the Middle Chulmun Period in Southern Korea
2:30 Shin’ichi Nakamura–The Formation of Urban Landscape in the Lower Yangtze Area: Considerations on the Liangzhu Archaeological Sites
2:45 Alexander Popov+Andrei Tabarev –Landscape Shift and Neolithic Remains of South-western Primorye in the Middle Holocene
3:00 Daisuke Nakamura–Appearance of Jasper Tubular Beads and the Trade Development in the Far East
3:15 J. Christopher Gillam–Modeling Cultural Landscapes: Examples from East Asia and the Americas
3:30 Ilona Bausch–Changing Jomon landscape perception and use, from the perspective of jadeite exchange
3:45 Tsuneo Nakajima–Prehistoric waterside landscape in East Asia: the usage and its changes of carp family fish resources
4:00 Hiroto Takamiya–The Landscape Changes in the Prehistory Okinawa Islands, Japan
4:15 Junzo Uchiyama–Prehistoric landscape shifts as seen from human-wild boar relations in Jomon Japan
4:30 DISCUSSION: Chairman: Peter Jordan – DISCUSSANT: J. Christopher Gillam

 

[4] SYMPOSIUM ■ FUNERARY SYSTEMS IN NORTHEAST ASIA: THE FORMATION AND DEVELOPMENT OF REGIONAL CULTURES
Room: A2718
Time: 1:30 PM–3:30 PM
Organizer: Ariane PERRIN

Participants:

1:30 Mark Byington–Characteristics and Context of Puyo Mortuary Practice in Northeastern China
1:45 Bonnie Cheng–Pre-or Post-Reform? Change in Early Northern Wei Tombs
2:00 Bryan K. Miller–"Those Who Follow in Death": Accompanying Burials in Xiongnu Mortuary Practice
2:15 Shing Mueller–The Murong Burials in the Liaoxi Area
2:30 Ariane Perrin–From Liaodong to P'yongyang: The Painted Tombs at Chaoyang and Liaoyang, and their Relationship with the Koguryo Painted Tombs
2:45 Yuki Oda–The Diffusion Process of Cremation Practices in Ancient East Asia: A Case Study between the Korean Peninsula and Japan
3:00 Sok Keo Sovannara–Recent Investigation of Burial Practice in North-West Cambodia: Iron Age Cemetery Site of Krasang Thmei Village
3:15 DISCUSSANT: Yangjin Pak
3:30 DISCUSSION

 

[5] SYMPOSIUM ■ ISLAND ARCHAEOLOGY IN EAST ASIA–INTERACTION AND ISOLATION
Room: A2618
Time: 1:30 PM–3:30 PM
Organizer: Barbara SEYOCK

Participants:

1:30 Barbara Seyock–Introductory Remarks
1:45 Kazuo Miyamoto–Prehistoric Interaction through Tsushima and Iki Islands between the Korean Peninsula and the Japanese Archipelago
2:00 Kanji Tawara–Tsushima as “Boundary”
2:15 Sugiyama Cohe–The Spatial Distribution Change of Obsidians from Kozu Island, Japan, in the Yayoi Period
2:30 Barbara Seyock–Cheju Island as a Case Study in Ancient Island-Mainland Interaction
2:45 Tomoko Nagatomo–The relationship between Lelang 楽浪, the south of the Korean peninsula, northern Kyushu and Okinawa
3:00 Hiroto Takamiya–Long Distance Exchange and Food Stress in the Prehistory of Okinawa, Japan
3:15 DISCUSSION

 

[6] SYMPOSIUM ■ PUBLIC ARCHAEOLOGY IN THE PRESENT AND RECENT PAST IN EAST ASIA
Room: D
Time: 1:30 PM–4:45 PM
Organizers: Tim SCHADLA-HALL and Akira MATSUDA

Participants:

1:30 Peter Stone–Introduction
1:45 Gwon Gu Kim–A Critical Review of Major Issues in the Public Archaeology of the North-eastern Asian Countries
2:00 Kevin Tak-wing Sun–The Unclaimed Luggage: Who Owns Hong Kong’s Archaeological Heritage?
2:15 Whei-Lee Chu–The Application of Public Archaeology in Taiwan: A Case Study of Hui-Lai Site
2:30 Ryouko Araki, Eric West–Sharing the Past with the Children of
Zushi City, Japan
2:45 Jeff McClain–All of Sichuan is Virgin Soil: Feng Hanji and the Development of Archaeology in Wartime Sichuan
3:00 Chengxi Dong–Early Museum History in China
3:15 Jinsoo Park–The Archaeological Representation at the National Museum of Korea as Power Relation
3:30 Akira Matsuda–Archaeology and the Media in Japan
3:45 Koji Mizoguchi–“Sensitizing” Archaeology through Proper Theorization: A Proposal
4:00 Rui Pang–A Marginalized Community? Local Communities and Public Archaeology in China
4:15 Tim Schadla-Hall–Archaeology and Economics
4:30 DISCUSSION

 

[7] SYMPOSIUM ■ BIOARCHAEOLOGICAL RESEARCH IN EAST ASIA
Room: E
Time: 1:30 PM–4:45 PM
Organizer: Ekaterina PECHENKINA

Participants:

1:30 Svetlana B. Borutskaya, Sergey V. Vesilyev, Margarita K. Gerasimova–Human Skeletal Materials from the Neolithic-Aeneolithic Burial Ground of Fofonovo in the Lower Reaches of the Selenga (Zanbaikal)
1:45 Tumen Dashtseveg, Ch. Vanchigdash–Physical Characteristics of Archaeological Populations of Mongolia
2:00 Mauricio Hernandez–Population Height and the Quality of Nutrition in Ancient China
2:15 Michelle Machicek–Analysis of Degenerative Joint Disease in a Sample of Iron Age Skeletons from Various Regions of Mongolia
2:30 Erdene Myagmar: A Cranial Nonmetric Study of Archaeological and Modern Populations from Mongolia
2:45 Christine Lee–Population Interaction among Peoples of the Frontier of China and Mongolia from the Bronze Age to Medieval Period (2500 BCE-1500 CE)
3:00 Kenji Okazaki–Linear Long Bone Growth Before and After the Beginning of Wet-rice Cultivation, Japan
3:15 Ekaterina Pechenkina–Oral Pathology at the Rise of Social Complexity during Yangshao
3:30 Sergey Vasilyev–Bioarchaeological Research on Mesolithic /Neolithic Burials from the Chita Region (Russia)
3:45 Julia Fan–Health and Behavioral Change in Ancient Xinjiang (1800 BC-AD 220)
4:00 Marc F. Oxenham and Matsumura Hirofumi–Health Experience in Cold Environments: Insights from Hokkaido, Japan
4:15 Miao Wei, Congcang Zhao, Liang Chen, Changsui Wang–Dental Wear and Oral Health in Early Qin People: A Case Study from the Xishan Site, Gansu Province
4:30 DISCUSSION

 

[8] SYMPOSIUM ■ SPECIAL PANEL
Room: B
Time: 1:30 PM–5:00 PM
Organizer: Jigen TANG

Participants:

1:30 Fedoseeva Svetlana Aleksandrovna–The Neolithic of Northeast Asia
1:45 Elena Astashenkova–Bohai Buddhistic Fine Arts in the Russian Maritime Region
2:00 Trudy Doelman–Square Blocks versus Round Cobbles: The Exploitation of Basaltic Glass from Central Primorye, Far East Russia
2:15 Olga Dyakova–The Ethnic Structure of the Bohai State
2:30 Evgeniya Gelman–Subsistence Systems of the Bohai People: Archaeological Evidence from the Russian Maritime Region
2:45 Sergey Gusev–Old Whaling Culture on Chukotka and Alaska
3:00 Nikolay Kluyev–New Archaeological Discoveries in the Far East of Russia (an Epoch of Paleometal)
3:15 Nesterov Sergei–The Pohai Colonization of the Western Cis-Amur Area
3:30 Yana Evgenevna Piskareva–Local-chronological Groups of Mohe’s Culture in the Primorye region, Russian Far East
3:45 Alexander Vasilevski–Stone Age of the Far East of Russia: Current Achievements and Problems of Research
4:00 Kamijo Nobuhiko–Agricultural Diffusion from Use Wear Analysis of Ground Stone
4:15 Yuji Yamaguchi–Transformation of Settlement Systems from Late-Final Jomon to the Early Yayoi in Western Japan
4:30 Hua Yi–A Perspective on Yi and Xia: The Transformation in the East Asian Neolithic–Bronze Age
4:45 DISCUSSION
 

WELCOME BANQUET
Prime Hotel
6:00PM

 

June 4, 2008 Wednesday Morning

up

 

[9] SYMPOSIUM ■ EURASIAN METALLURGY AND SOCIETY
Room: A2814
Time: 9:00 AM–11:00 AM
Organizer: Liangren ZHANG

Participants:

9:00 Yoshiyuki Iizuka, Uchida Junko–A Metallurgical Study on the
Bronzes from Anyang Royal Tombs
9:15 Kang In UK–Alternative Development of Iron Making in East Asia in the First Half of the 1st Millennium BC: Evidence from the Newly Excavated Iron Tools from Barabash-3 (Yankovsky Culture) in the Far East Region of Russia
9:30 Philip Kohl–Practical Uses of Bronze Age Metals in Southwest Asia and the Western Eurasian Steppes: Comparisons and Contrasts with East Asia
9:45 Yanxiang Li, Jianli Chen, Yanping Zhu–Ancient Metallurgy in the Liaoxi Region, Northeast China
10:00 Yu Liu, Zhanwei Yue–A Study on the Mold-Casting Technology of Yinxu Bronze Ritual Vessels
10:15 Jianjun Mei–Metallurgical Analysis of Early Metal Objects from the Liushui Cemetery, Xinjiang, Northwest China
10:30 Liangren Zhang–Metallurgy and Social Inequality in Central Eurasia
10:45 DISCUSSION

 

[10] SYMPOSIUM ■ METHODS AND ISSUES IN THE ZOOARCHAEOLOGY OF EAST ASIA
Room: E
Time: 9:00 AM–12:00 PM
Organizers: Richard H. MEADOW, Jing YUAN, Ajita K. PATEL

Participants:

9:00 Jiayuan An–A Study of Faunal Remains from the Yuanqu Shangcheng Site
9:15 Keith Dobney–Pigs, Pests and People: Using Biomolecular and Morphological Signatures to Explore the Origins and Spread of Early Farmers in East Asia
9:30 Marsha Levine–Paleopathology as a Tool for Investigating Chinese Bronze Age Horse Husbandry
9:45 Zhipeng Li–Cattle Husbandry from the Late Neolithic Age to the Early Bronze Age in North China
10:00 Peng Lu–Identification and Research on the Animal Remains of Guchengzhai Site
10:15 Yunbing Luo–The Raising of Pigs and their Ritual Use at the Dadianzi Site
10:30 Toyohiro Nishimoto–On Pig Domestication in the Yayoi Period, Japan
10:45 Zhuowei Tang–Thoughts on Zooarchaeology
11:00 Takeji Toizumi–Utilization of Aquatic Resources at the San’nai Maruyama Site: Palaeoecology of the Early Jomon Period at the Northern End of Honshu, Japan
11:15 Dongya Yang–Ancient DNA for Archaeological Investigations
11:30 Yin-Man Lam, Xianguo Fu, Xingcan Chen, Jing Yuan–Assessing the Effects of Taphonomic Processes on Skeletal Element Abundance in Archaeological Assemblages: An Example from the Site of Dayan, Guangxi
11:45 DISCUSSION

 

[11] SYMPOSIUM ■ NEW DATA AND ISSUES OF ARCHAEOBOTANY IN EAST ASIA
Room: A2815
Time: 9:00 AM–11:45 AM
Organizers: Gary CRAWFORD, Hiroki OBATA, Zhijun ZHAO

Participants:

9:00 Sung-Mo Ahn–Problems of Size Statistics of Archaeobotanical Crop Grains
9:15 Xuexiang Chen–Analysis of Floatation Results from the
Daxinzhuang Site, Ji’nan, Shandong, China
9:30 Gary Crawford–Changing Views of the Meaning of Agriculture: Implications for Palaeoethnobotany
9:45 Dorian Fuller, Yanming Fang, Hai Zhang–Changing Agricultural Organization in the Late Neolithic of Henan: Archaeobotanical Contributions from the Ying River Valley
10:00 Guiyun Jin–Neolithic Rice-paddy from the Zhaojiazhuang Site, Shandong
10:15 Minkoo Kim–Factors Determining Size Variability of Carbonized Wheat Grains (Triticum aestivum L.) from Archaeological Sites: A Case Study from South Korea
10:30 Y.Y. Li, K.J. Willis, Liping. Zhou, H.T. Cui–Palynological and Paleoecological Evidence for Buckwheat Cultivation in Western Liaohe River Basin, Inner Mongolia, China
10:45 Tracey L-D Lu–When Rice Farmers met Tuber Collectors: The Origin of Tuber Cultivation and the Expansion of Rice Farming in South China
11:00 Kazuo Miyamoto–The Spread of Early Rice Agriculture from Shandong Peninsula to the Korean Peninsula through the Liaodong Peninsula
11:15 Seiji Nakayama–The Beginning of Plant Cultivation in Central Japan
11:30 DISCUSSION

 

[12] SYMPOSIUM ■ PALAEOLITHIC ARCHAEOLOGY OF EAST ASIA
Room: C
Time: 9:00 AM–12:00 PM
Organizers: Chen SHEN and Xing GAO

Participants:

9:00 Xing Gao–Into the Future of East Asian Palaeolithic
9:15 Robin Dennell–The Climatic and Regional Background to Modern Humans in East Asia
9:30 Donald O. Henry–Tracing Modern Human Behavioral Organization through Intrasite Spatial Analysis: An Example from Southwest Asia
9:45 Youping Wang–The Zhijidong Site and the Transition to the Upper Palaeolithic in North China
10:00 Wu Liu, Xianzhu Wu, Yangke Quan, Yiyin Li, ChengLong Deng, Xiujie Wu, Shuwen Pei–Evidence of Fire Use by Late Pleistocene Humans from Huanglong Cave, Hubei Province, China
10:15 Chun Chen, Jiayuan An, Hong Chen–Lithic Analysis of the Xiaonanhai Assemblage Unearthed in 1978
10:30 Shuwen Pei, Ying Guan, Xing Gao–A Preliminary Report on the Excavation of the Pengjiahe Paleolithic Site in the Danjiangkou Reservoir Region
10:45 Robert L. Bettinger, Loukas Barton, Christopher T. Morgan, Fahu Chen, Dongju Zhang, Duxue Ji–The Paleolithic Record at Dadiwan, Eastern Longxi Basin, Gansu
11:00 Dongju Zhang, Loukas Barton, Fahu Chen, Robert Bettinger, Christopher T. Morgan, Hui Wang, Hui Zhao, Yan Zhao–Environmental Background of Human Activity in the Western Loess Plateau during Marine Isotope Stage 3
11:15 Chen Shen–Technological Variability during the Transition to the Upper Palaeolithic in Northern China
11:30 Eugeny Rybin–Early Upper Paleolithic of Central Asia: The View from Mongolia
11:45 Xinzhi Wu–Discussant: On the Origins of Modern Humans in China

 

[13] SYMPOSIUM ■ HUMAN ADAPTATION AND SOCIO-POLITICAL CHANGE IN NORTHEAST CHINA WITH A FOCUS ON THE CHIFENG REGION
Room: A2718
Time: 9:00 AM–11:15 AM
Organizer: Gideon SHELACH

Participants:

9:00 Gideon Shelach–Ecological Condition and Changing Patterns of Human Adaptation in the Chifeng Survey Region”
9:15 Robert D. Drennan, Christian E. Peterson–Changing Community Patterns through Time in the Chifeng Region
9:30 Robert D. Drennan, Christian E. Peterson–Methods for Archaeological Population Estimation for the Chifeng Region
9:45 Christian E. Peterson, Xueming Lu, Robert D. Drennan–The Socioeconomic Organization of Hongshan Communities
10:00 Mingyu Teng–Settlement Patterns of the Pre-Qin Periods in the Banzhijian River Valley
10:15 Jianhua Yang–The Transitional Role of the Upper Xiajiadian Culture in the Development of the Northern Bronze Tradition of China
10:30 Yanping Zhu–The Distribution of the Sites of the Xiajiadian Upper Culture and Relevant Issues
10:45 Zhijun Zhao–Domestication of Millets : Archaeobotanical Data and Ecological Perspectives from the Chifeng Region
11:00 DISCUSSION

 

[14] SYMPOSIUM ■ IDENTIFICATION, PRESERVATION AND STUDY OF ANCIENT WOODEN RELICS IN EAST ASIA
Room: A2618
Time: 9:00 AM–10:45 AM
Organizers: Takao ITOH and Mechtild MERTZ

Participants:

9:00 Takao Itoh–Database of Tree Species and Uses in Wooden Objects Unearthed in Japan
9:15 Naoko Kizawa–Meanings of Identification of Natural Wood Species for Archaeological Study–The Present Situation in Japan
9:30 Mechtild Mertz–A Historical and Ecological Study of the Wood Species Used in the Buildings of the 14th Century Serkhang Temple Complex, a Tibetan Monastery in Qinghai Province, China
9:45 Shuzhi Wang–The Study of Dendroarchaeology in China
10:00 Misao Yokoyama–Wood Identification of a Traditional Japanese Temple with Chinese Style: Shoindo of Manfukuji
10:15 Shengcheng Zhai–Database of Tree Species and Uses for Wooden Objects
10:30 DISCUSSION

 

[15] SYMPOSIUM ■ INTER-REGIONAL INTERACTION IN EAST ASIAN PREHISTORY AND HISTORY
Room: D
Time: 9:00 AM–11:45AM
Organizer: Francis ALLARD

Participants:

9:00 Clyde Melvin Aikens, Nai Rhee Song, Irina S. Zhushchikhovskaya–Inter-regional Interaction in Pacific Northeast Asia: Early Pottery, Bronze and Iron Technology, and the Emergence of Social Complexity
9:15 Francis Allard–Exotic Prestige Goods and Emergent Social Complexity in South China: Challenging the Model of Culture Change
9:30 Paola Demattè–The Origins of Chinese Writing: Signs and Symbols in Archaeological Context
9:45 Fumiko Ikawa-Smith–Obsidian Roads of the Late Pleistocene Hunter-Gatherers in Pacific Northeast Asia
10:00 Baong Kang–The Role of Long-distance Exchange in the Socio-political Development in Proto-historic Korea
10:15 Sarah Nelson–Shamanism and Interregional Interaction in East Asia and Heritage Tourism in the Dongbei: Some Problems and Solutions
10:30 Jun'ichiro Tsujita–The Reorganization of Interregional Relations at the Beginning of the Kofun Period, Japan, as Seen from Fragmented/Complete Chinese Bronze Mirrors
10:45 Oksana Yanshina–The Bronze Age in the Russian Far East: New Data
11:00 Yaroslav V. Kuzmin, Michael D. Glascock, Vladimir K. Poppv–Sources of Archaeological Obsidian in Northeast Asia: An Update
11:15 Gideon Shelach–Desert or Steppe Highway? East-West Interactions during the Late Second and Early First Millennia BC and their Local Effects
11:30 DISCUSSION

 

[16] SYMPOSIUM ■ SPECIAL PANEL
Room: B
Time: 9:00 AM–11:45 PM
Organizer: Yunxiang BAI, Peter Weiming JIA

Participants:

9:00 Pavel Volkov–The Functional Reconstruction of the Neolithic Dwellings from the Russian Far East
9:15 Elena Zhambaltarova, Luidmila Lbova–Funeral Complexes of the Neolithic-Early Bronze Age of the Western Transbaikalia in a Cultural Context of the Baikal Region (Results of the Formalized Analysis)
9:30 Wendy Frederick–Archaeology and Ethnicity of the Ainu
9:45 Heekyung Lee–Revisiting Toma-ri Kiln at the Kwangju Kiln Complexes
10:00 Masaaki Morishita–Filling Empty Museums: The Museum Boom in Post-war Japan and its Aftermath
10:15 Tomoko Nagatomo–The Production of Pottery in the Period of Starting Agriculture in the Japanese Islands
10:30 Shinya Shoda, Seung-hwan Oh, Ji-sun Han, Gyeong-sin Park, Jong-tae Jong, Hyun-sook Lee, Jin-a Heo, Su-ok Jung–A History of Cooking Pottery and Food Preparation Features on the Korean Peninsula
10:45 Sem Vermeersch–Korean Epigraphy: Characteristics, Function, Study
11:00 Upala Barua–The Origin of the Kamakhya Complex: Was it a Buddhist Site?
11:15 Tiluttoma Baruah–The Potters and Pottery of Majuli, Assam, in North-East India
11:30 DISCUSSION
 

LUNCH BREAK
12:00PM–1:00PM,
Prime Hotel, Buffet

 

June 4, 2008 Wednesday Afternoon

up

 

 

[17] SYMPOSIUM ■ METHODS AND ISSUES IN THE ZOOARCHAEOLOGY OF EAST ASIA
Room: E
Time: 1:30 PM–2:30 PM
Organizers: Richard H. MEADOW, Jing YUAN, Ajita K. PATEL

Participants:

1:30 Jing Yuan, Rowan Flad, Yunbing, Luo–Meat-acquisition Patterns in the Neolithic Yangzi River Valley, China
1:45 DISCUSSANT: Richard Meadow
2:00 DISCUSSANT: Ajita K. Patel
2:15 DISCUSSION

[18] SYMPOSIUM ■ NEW DATA AND ISSUES OF ARCHAEOBOTANY IN EAST ASIA
Room: A2815
Time: 1:30 PM–4:00 PM
Organizers: Gary CRAWFORD, Hiroki OBATA, Zhijun ZHAO

Participants:

1:30 Michihiko Nakazawa–Acceptance and Diffusion of Rice and Barley in the Jomon Society, Japan
1:45 Hiroki Obata–Utilization of Legumes in Jomon, Japan
2:00 Elena Sergusheva–Appearance and Dynamics of Agriculture in Primorye Territory in the Period ca. 5000–2400 BP
2:15 Katsunori Takase–Archaeobotany of Barnyard Millet (Echinochloa) in the Jomon Period
2:30 Alison Weisskopf–Using Phytolith Data to Understand Crop Processing Stages and Labour Scales: A Case Study from Henan
2:45 Yunfei Zheng– Archaeological Studies on the Domestication of Rice in Cultivation Environments
3:00 Peter Weiming Jia–Initial Results of Floatation at the Luanzanggang Site in Xinjiang
3:15 Duxue Ji, Fahu Chen, Hui Wang, L. Barton, Guanghui Dong–The Origin and Development of Agriculture in Northwestern China-Evidence from the Survey in the Hulu and Xihanshui Reaches
3:30 Yaroslav V. Kuzmin–Pottery versus Agriculture: What was First in Northeast Asia?
3:45 DISCUSSION

 

[19] SYMPOSIUM ■ JADE AGE JADES AND JADE AGE MATERIAL SOURCES
Room: A2814
Time: 1:30 PM–3:15 PM
Organizer: Elizabeth CHILDS-JOHNSON

Participants:

1:30 Elizabeth Childs-Johnson–The Jade Age Question Redefined
1:45 Janet G. Douglas–Materials of Late Neolithic Jades in the Freer and Sackler Collections
2:00 Fang Gu–Special Characteristics of Qijia Jade Material
2:15 Kim Dung Nguyen–Jade Earrings from the Sa Huynh Culture: Typology, Technology and Cultural Speciality
2:30 Xuemei Yun, Chaohong Zhao–Differences in the Geological Properties of Jades and their Significance with Regard to the Study of Neolithic Jade Wares in China
2:45 Chaohong Zhao, Xuemei Yun–Jades of the Xiuyan Area, China, as Reflected in the Liaohai and Related Regions in the Archaeological Record of Late Neolithic China
3:00 DISCUSSION

 

[20] SYMPOSIUM ■ THE CONTRIBUTION OF GLASS STUDY TO EAST ASIAN ARCHAEOLOGY
Room: A2718
Time: 1:30 PM–4:15 PM
Organizers: James LANKTON

Participants:

1:30 Brigitte Borell–The Glass Vessels from Guangxi Province
1:45 Sunil Gupta, Lapteff Sergey–Early Trade in Glass Beads between the Eastern Indian Ocean and East Asian Spheres (3rd Century BC–5th Century AD)
2:00 Yoshiyuki Iizuka–Decoding Ancient Glass: Methods for Chemical Analysis
2:15 Junko Furihata, Takayasu Koezuka, Junichiro Tatsumi–Two
Radiographic Techniques for the Nondestructive Study of Glass Beads
2:30 Gyu-Ho Kim–Glass and Glass Crucibles from Wanggnun-ni
2:45 James W. Lankton, Insook Lee, Gyu-Ho Kim–Treasures from the Southern Sea: Glass Ornaments from Early Gaya
3:00 Insook Lee–Glass Ornaments from Gimhae-Yangdong and Busan-Bokcheondong
3:15 Kriengkamol Tantrakarn–No-touch, Onsite Glass Analysis and the Promise of Portable X-ray Fluorescence (XRF)
3:30 Qinghui Li, Fuxi Gan, Ping Zhang, Huansheng Cheng–Chemical Composition Analyses of Early Glasses of Different Historical Periods Found in Xinjiang, China
3:45 Jiayao An –Glasses of the Northern Wei Dynasty Found at Datong
4:00 DISCUSSION

 

[21] SYMPOSIUM ■ A CENTURY OF PRESERVING ARCHAEOLOGICAL HERITAGE IN EAST ASIA
Room: D
Time: 1:30 PM–3:15 PM
Organizer: Hyung Il PAI

Participants:

1:30 Walter Edwards–Cultural Heritage Mismanagement? Lessons from the Takamatsuzuka Kofun Murals
1:45 Heekyung Lee–The "Re-discovery" of Ceramic Traditions in Colonial Korea: The Reconstruction of Choson Era Kiln Sites in Kwangju, Korea
2:00 Hyung Il Pai–Advertising Japan’s "Ancient" Terrains: Imperialist Nostalgia and Heritage Tourism in Colonial Korea
2:15 Subin Xu–The Emergence of a "Modern" Asian Cultural Heritage Aesthetics in the Early Twentieth Century: Examining Tadashi Sekino's Survey Records of Chinese Architecture (1906–1935)
2:30 Hideo Yoshii–Photography and Archaeology: the Re-construction of Sokkuram in Early Twentieth Century Korea
2:45 DISCUSSANT: Fumiko Ikawa-Smith
3:00 DISCUSSION

 

[22] SYMPOSIUM ■ PALAEOLITHIC ARCHAEOLOGY OF EAST ASIA
Room: C
Time: 1:30 PM–4:45 PM
Organizers: Chen SHEN and Xing GAO

Participants:

1:30 Julie Cormack–The End of the Line Begins Here: Zhoukoudian
1:45 Shejiang Wang, Richard Cosgrove, Huayu Lu, Chen Shen, Ming Wei, Xiaobing Zhang–New Progress in Palaeolithic Archaeology in the South Luohe River Valley, China
2:00 P. Jeffery Brantingham, Xing Gao–The Late Colonization of the Tibetan Plateau: New Evidence from Qinghai Province, China
2:15 Yue Zhang–Zooarchaeological Analysis of Faunal Remains from Ma'anshan Cave Site, Southwest China
2:30 Chaorong Li–The Upper Paleolithic in Beijing
2:45 Chuan Kuan Ho–The Last Glacial Megafaunas and Paleolithic Hunters in Taiwan
3:00 Luidmila Lbova–Geoarchaeology of Early Upper Palaeolithic Complexes in the Baikal-rift Zone
3:15 Mochanov Yuri Alekseevich–The Dyuktai Bifacial Tradition of the Palaeolithic of Northeast Asia
3:30 Hirofumi Kato–The Origin and Lineage of the Blade and Microblade Complex in Hokkaido Island
3:45 Kaoru Otani–The Microlithic Industry in the Japanese Islands
4:00 Takanori Sakashita–Re-examination of a Palaeolithic Dwelling Site in Japan
4:15 DISCUSSANT: Ofer Bar-Yosef
4:30 DISCUSSION

 

[23] SYMPOSIUM ■ SPECIAL PANEL
Room: B
Time: 1:30 PM–3:45 PM
Organizer: Zhichun JING

Participants:

1:30 Asok Datta–Discovery of a Pre-Pala Monastic Complex at Moghalmari, Dantan, West-Midnapur, West-Bengal, by the Department of Archaeology, University of Calcutta
1:45 Sm Rita Datta–Cultural Heritage and Computer Technology: A Case Study of Bishnupur Temples, West-Bengal, India
2:00 Bandita Medhi–Consolidation of Surface Communication during Ahom Rule: A Structural Study
2:15 Dilip K. Medhi–The Great Indian Corridor in the East
2:30 Jack Gilbert Medrana–The China Factor in Philippine Archaeology
2:45 Rhayan G. Melend–The Archaeology of Death: The Significance of the Burials from Babo Balukbuk, Porac, on the Pre-Spanish History of Pampanga, Central Philippines
3:00 J.N. Pal–The First Farming Culture of the Middle Ganga Plain in Light of Recent Archaeological Investigations
3:15 Petra Rösch–Eternal Veneration, Perpetual Practice: The Assemblies of 35 and 53 Buddha Images in Chinese Buddhist Cave Temples (6th to 8th Century)
3:30 DISCUSSION
 

SEAA GENERAL MEETING (Required for SEAA Members)
Room: A2814,
Time: 4:00PM,

 

June 5, 2008 Thursday Morning

up

 

 

[24] SYMPOSIUM ■ PREHISTORIC ARCHAEOLOGY OF SOUTH CHINA AND SOUTHEAST ASIA
Room: A2814
Time: 9:00 AM–12:00 PM
Organizers: Xianguo FU, Tracey Liedan LU and Guo LI

Participants:

9:00 Judith Anne Cameron–Xianrendong and the Origins of Spinning and Weaving in South China
9:15 Nigel Chang–Personal Ornaments in Prehistoric Thailand and their Wider Context: Are Ideas or People Moving from China into Southeast Asia with the Appearance of Farming and again at the Beginning of the Southeast Asian Bronze Age?
9:30 Thuy Chanthourn–Circular Earthwork Sites in Eastern of the Mekong River
9:45 Tracey L-D Lu–The Diversity of Prehistoric Subsistence Strategies in South China
10:00 Quang Mie Nguyen–The 14C Dates and the Fluctuations of the Ocean in the North East Region of Vietnam
10:15 Van Viet Nguyen–Early Chinese Contacts into the Dongson Culture in Vietnam
10:30 Sophie Peronnet–Overview of Han Artifacts in Southeast Asia with Special Reference to the Recently Excavated Material from Khao Sam Kaeo in Southern Thailand
10:45 Ninh Pham Thi–Dong Cuom: The Jar Burial Site of Sa Huynh Culture, Dating from the Early Iron Age of Central Vietnam
11:00 Barry V. Rolett–The Beginning of Seafaring in South China
11:15 Nang Chung Trinh–The Relationship between the Big Stone Shovel Culture of Guangxi, China, and those in North Vietnam
11:30 Chuan Kuan Ho, Whei-Lee Chu–The Significance of the Hui Lai Site in Central Taiwan
11:45 DISCUSSION

 

[25] SYMPOSIUM ■ EARLY COMPLEX SOCIETIES IN THE SICHUAN BASIN AND SURROUNDING AREAS
Room: A2815
Time: 9:00 AM–12:00 PM
Organizer: Rowan FLAD

Participants:

9:00 Rowan Kimon Flad, Zhanghua Jiang, Gwen Bennet, Pochan Chen, Shuicheng Li, Lothar von Falkenhausen–The Chengdu Plain Archaeology Project–Surveying Rice Paddies in the Search for the Origins of Sanxingdui
9:15 Gwen Bennet, Edwin Hajic, Zhanghua Jiang, Rowan Flad, Pochan Chen, Shuicheng Li, Jade D'alpoim Guedes–CPAS Project Environmental Archaeology Investigations on the Chengdu Plains: Goals and Findings
9:30 Ling-yu Hung, Jianfeng Cui, Honghai Chen, Hui Wang, Jian Chen–Painted Pottery and Long Distance Trade in Late Neolithic Northwestern China
9:45 Luisa Elena Mengoni–Body and Dress Ornaments in the Funerary Practices of Southwest China
10:00 Jade D'alpoim Guedes–The Ideology of Secondary and Collective Burial: A Case Study of the Dashimu of Southwestern China
10:15 Pochan Chen–Understanding Chu from the Perspective of World-systems Theory
10:30 TzeHuey Chiou-Peng–Bronze Age Yunnan and the Jinsha Corridor
10:45 Alice Yao–Variability in Bronze Age Community Patterns of the Qujing Basin, Yunnan
11:00 Zhilong Jiang–Preliminary Insight on Bronze Age Political Organization Based on Settlement Studies in the Lake Dian Basin, Yunnan, China
11:15 Fei Li, Herong Zhang–Culture Change in Guizhou, from the Prehistoric Period to the Han Dynasty: A Focus on Zhongshui Sites
11:30 Jian Xu–Archaeological Context of the Yelang State: Re-considering Bronze Age Sites in Guizhou
11:45 DISCUSSION

[26] SYMPOSIUM ■ MORTUARY ANALYSIS IN CHINESE ARCHAEOLOGY
Room: E
Time: 9:00 AM–11:15 AM
Organizer: Guolong LAI

Participants:

9:00 Xinlin Dong–The “Twenty-four Paragons of Filial Piety” as Seen on the Tomb Murals of the Northern Song, Jin, and Yuan Dynasties and their Relation with the Koryŏ Hyohaeng Rok
9:15 Fei Deng–Representation of Offering, Representation for Offering: A Study of Decorative Themes in Song Tombs
9:30 Jessica Mary Rawson, Suzanne Cahill–Mortuary Analysis of Chinese Archaeology: Space, Transformation, and Social Values
9:45 Guolong Lai–The Transformation of Burial Space in Early China
10:00 Meitian Li–Interaction and Transformation of Mortuary Culture in the Six Dynasties Period
10:15 Byung-joon Kim–Distribution and Buried Goods of Han Tombs
10:30 Zhefeng Yang–The Changes of Tomb Structure in Han China
10:45 Wa Ye–The Cemetery as a Landmark of Social and Moral Values: Archaeological Analysis of the Xingyuan Tang Tombs
11:00 DISCUSSION

 

[27] SYMPOSIUM ■ SOME NEW PRACTICES IN TAIWANESE ARCHAEOLOGICAL RESEARCH
Room: C
Time: 9:00 AM–11:00 AM
Organizers: Maa-ling CHEN and Pochan CHEN

Participants:

9:00 Hung-Lin Chiu–Reconstructing Prehistoric Taiwan Iron Age Post-marital Residential Practices in the Shiqiao Site, Tainan
9:15 Pei-Yu Chen–Evaluation of a Ceramic Analysis Unit, Vessel Lot versus Sherd: A Case Study on the Production and Standardization of Pottery from the She-kow Site
9:30 Mei-Huei Du–A Study on the Site Formation Process of Saqacengalj, an Abandoned Paiwan Settlement
9:45 Yiling Lin–Chaîne Opératoire and the Ceramic Transformation during the Late Neolithic Taipei Basin, Taiwan
10:00 Jiun-Yu Liu–From Military Industry Bureau to Taipei Workshop: An Observation of Cultural Changes
10:15 Pei-Ying Tsai–Spatial Analysis and Architectural Structures: A Case Study of Saqacengalj, an Abandoned Paiwan Settlement
10:30 Yi-Chih Yin–Neolithic Taiwan Jade Industry: An Introduction and New Discoveries
10:45 DISCUSSION

 

[28] SYMPOSIUM ■ SPECIAL PANEL
Room: B
Time: 9:00 AM–12:00 PM
Organizer: Zhichun JING

Participants:

9:00 Shabeena Yasmin Saikia–Silk Route: The Ancient Trading Links between India's North East and South East Asia
9:15 Igor Sleptsov–The Dwellings of the Final Neolithic in the Primorye Region Based on the Margaritovskaya Archaeological Culture
9:30 Andrea Yankowski–Salt and Salt Pots: A Study of Premodern Salt Production in Southeast Asia
9:45 Sergai Komissarov, Viachesiav Molodin–The Xiaohe Culture of Xinjiang and its North Asian Affinities
10:00 Sarah Kautz–Facilitating Exchange: Interpreting Space and Identity at Dejima
10:15 Keith N. Knapp–Using Artifacts to Date Texts: The Case of the Accounts of Filial Children Manuscripts in Kyoto
10:30 Alfonz Lengyel–Ancient Chinese Sexual Objects –The “Intangible” Value of Spiritual and Material Heritage
10:45 Jay Xu–Inter- and Intra-regional Interaction in South/Southwest China during the Bronze Age
11:00 Hu Lin–Ceramic Variability and Socioeconomic Differentiation: An Archaeological Study of a Liao Pastureland Town
11:15 Mari Omura–Braids Excavated from the Chu Cemetery at Baoshan, China
11:30 Dhritiman Sarma–Khasi Megaliths
11:45 DISCUSSION
 

 

LUNCH BREAK
12:00PM–1:00PM,
Prime Hotel, Buffet

 

June 5, 2008 Thursday Afternoon

up

 

 

[29] Symposium ■ PREHISTORIC ARCHAEOLOGY OF SOUTH CHINA AND SOUTHEAST ASIA
Room: A2814
Time: 1:30 PM–2:00 PM
Organizers: Xianguo FU, Tracey Liedan LU and Guo LI

Participants:

1:30 Brian Vincent–Ceramic Technology Evolution in Southeast Asia 4000–3000 BP
1:45 Barry V. Rolett–The Beginning of Seafaring in South China
2:00 Stephen Chia–Prehistoric Sites and Research in Semporna, Sabah, Malaysia
2:15 Lien Thi Le–The Bi Thuong Brick Tomb and Its Context in Northern Vietnam
2:30 DISCUSSION

 

[30] SYMPOSIUM ■ VIETNAMESE ARCHAEOLOGY
Room: A2814
Time: 2:00 PM–3:30 PM
Organizer: Lien Thi Le

Participants:

2:00 Son Hong Dang–Architectural Materials from Ly Cung, Ho Citadel, Nam Giao Sites (Northern Vietnam)
2:15 Dzung Thi My Lam–The Sa Huynh Culture in Southeast and East Asian Context: Its Distribution, Chronology and Features (by Comparative Studies)
2:30 Lien Thi Le–The Bi Thuong Brick Tomb and Its Context in Northern Vietnam
2:45 Thu Anh Nguyen–Ash-pits at the Go Hoi Site (Vinh Phuc Province)
3:00 Huong Thi Mai Nguyen–The Vegetation Record at the Dong Son Archaeological Site, Northern Vietnam
3:15 DISCUSSION

 

[31] SYMPOSIUM ■ THE PAST IN CONTEMPORARY CHINA: NEW DIRECTIONS AND CHALLENGES
Room: A2815
Time: 1:30 PM–4:00 PM
Organizers: Luisa MENGONI

Participants:

1:30 Gwen Bennet–Archaeology, Cultural Heritage and Identity in North China
1:45 Bruce Gordon Doar–Universals and Uniqueness in Chinese
Archaeology and Heritage
2:00 Luisa Elena Mengoni–Archaeology and Consumption in
Contemporary China
2:15 Rui Pang–Cultural Heritage Management in China: A Case Study of the Han City of Chang’an
2:30 Yani Pang–Archaeology and Education in Chinese Museums
2:45 Marina Svensson–Ancestral Halls as Spaces of Living Culture and Heritage
3:00 Liang Zhang–Current Debates over Chinese Heritage in Historical Perspective: Reflections on the Formation of Modern Chinese Conceptions of Heritage
3:15 Jigen Tang–Value Preservation And Value Presentation Of Archaeological Sites
3:30 DISCUSSANT: Bingwu Cao
3:45 DISCUSSION

 

[32] SYMPOSIUM ■ SPECIAL PANEL
Room: B
Time: 1:30 PM–3:30 PM
Organizer: Jigen Tang

Participants:

1:30 Paul S.C. Tacon–An Asian Perspective on the Origins of So-called “Modern Human Behaviour”
1:45 Yuri Vostretsov–Model of Interaction of Populations with Maritime and Agriculture Adaptations
2:00 James Thomas Williams–Regional Survey of the Mongolian Altai and its Wider Implications
2:15 Bruce Zukerman–The Use of Sophisticated Computer Imaging and Image Databasing for the Preservation, Analysis and Distribution of Ancient Documents
2:30 Johan Arif–The Upper Third Molar Fossil of Homo erectus from Sangiran, Central Java, Indonesia
2:45 Christopher J. Norton–Taphonomic Perspectives from Middle-Late Pleistocene Xujiayao, China
3:00 Susan G. Keates–Issues of Homo erectus and Homo sapiens Dispersal in China
3:15 DISCUSSION
 

BEER PARTY
Room: A2814
Time: 5:00–6:00PM,

up

 

June 6 - 9, 2008: Post-Conference Tours

 

 

 

Liaoning Tour:

June 6: leave Beijing by bus after breakfast, visit the Neolithic ritual complex Niuheliang site, stay in the Yandu International Hotel in Chaoyang City.

June 7: leave Chaoyang to Shenyang by bus after breakfast, visit the Liaoning Museum and the Xinle Site Museum (a Neolithic settlement), leave Shenyang to Dalian by bus, stay in the Xiangzhou Hotel (four stars) in Dalian.

June 8: go to the Guanglu Island by ship to visit the excavation at the Neolithic Xiaozhushan shell mound, stay in the Xiangzhou Hotel (four stars) in Dalian.

June 9: come back to Beijing by airplane.

 

Henan Tour:

June 6: leave Beijing by bus after breakfast, have lunch in Shijiazhuang, visit the Hebei Museum, stay at the Anyang Hotel (four stars) in the Anyang City.

June 7: visit the Yinxu (Capital city of the Shang Dynasty) Museum after breakfast, visit the excavation at the Yinxu site after lunch, leave to Luoyang by bus, stay in the Jing’an Mudancheng Hotel (four stars).

June 8: visit excavations at the Brozne Age Erlitou and Yanshi sites, stay in the Jing’an Mudancheng Hotel (four stars).

June 9: visit museums in the Luoyang city, leave to Beijing by airplane after lunch.

 

 

Last update: 2013.10.16

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ImprintSitemapPrintbackTopWebsite-SearchContribution GuidelinesFaQContact